Jak to vlastně začalo ?

Už jako malý kluk jsem chtěl vysílat svoje vlastní rádio, hrát lidem pro potěšení, sdělovat jim svoje myšlenky a bavit je. Můj malý velký sen se stal brzy skutečností, zajímala mě totiž elektronika a tak jsem bzry postavil svůj první vysílač a začal po nocích vysílat s obrovským nadšením tehdy pirátské "Rádio Krize". Čas ubíhal, moje bláznivé rádio poslouchalo víc a víc lidí, a rostlo také riziko, že budu zaměřen a dostanu pokutu. Jen tak vysílat do vzduchu se totiž samozřejmě nesmí. Nic netrvá věčně a moje obavy se brzy vyplnily. Český Telekomunikační Úřad mě nakonec zaměřil a báječný čas pirátského vysílání tak "navždy" skončil..

Internet jako druhá šance ?

Nezapomenutelné zážitky a neustálá touha po vysílání mě však dlouho nenechaly v klidu. Rozhodl jsem se vyzkoušet vysílání po internetu, kde relativně nic nehrozilo. Tehdy ještě velmi nekvalitní a pomalé připojení k internetu umožňovalo vysílat jen pro pár kamarádů, ale i tak málo stačilo ke štěstí a k tomu, abych nasbíral další zkušenosti :-). Kvůli několika zaměstnáním a totálnímu nedostatku času jsem však vysílal jen občas a později už téměř vůbec..

Ať to zkusí všichni :-)

Roky ubíhaly, zkušenosti a technické možnosti rostly a nadšení zůstalo :-). Rozhodl jsem se, že si báječný svět rádiového vysílání prostě nesmím nechat pro sebe. Přál jsem si, aby i ostatní mohli zažít to, co jsem kdysi zažíval já. Asi v polovině května roku 2006 jsem tedy spustil historicky první Shoutast server, na kterém se dalo volně vysílat. Rozeslal jsem tuto informaci pár přátelům, DJs a tak začalo občasné a nenápadné vysílání několika rádiových nadšenců. Velmi brzy však přestal jeden port stačit, spustil jsem tedy několik dalších a udělal jednoduchý web, kde bylo vidět co a které rádio právě vysílá. V té době jsem ještě vůbec netušil, že pomaličku píšu projekt, který nemá obdoby nejen v Česku, ale i v Evropě. Brzy jsem postavil další server, po nocích psal nový systém a 5.6. 2006 spustil nový web s automatickou registrací a podrobným návodem jak vysílat. Přidal jsem desítky dalších portů a celý systém neustále vylepšoval. Denně mi chodilo čím dál víc nadšených mailů a já měl obrovskou radost, že vás to všechny tolik baví... Uplynuly již dva roky a projekt radioo.cz se stal nejnavštěvovanějším a největším projektem amatérských rádií. Za tu dobu ho navštívilo téměř pět milionů unikátních hostů. Ke dni 1.7. 2009 je zaregistrováno přes 50.000 rádií z nejrůznějších zemí. Dostal jsem od vás tisíce mailů....

Blíží se konec ?

Provoz serverů radioo.cz je sice finančně náročný, ale i tak budu projekt provozovat ZCELA ZDARMA. Chtěl jsem, aby zůstal projekt nekomerční, aby měli šanci opravdu všichni. S veřejným vysíláním jsou však spojena i autorská práva a ty se musí dle zákova platit. Dle organizací OSA a Intergram však drtivá většina rádií autorská práva neplatí, proto jejich vysílání nesmím šířit. Jsem tedy nucen poskytovat server pouze těm, kteří mají autorská práva řádně zaplacena. Jelikož se jedná o velké částky, je pravděpodobné, že si to nebude moci nikdo dovolit a projekt zcela zanikne.

Obracím se tedy na vás všechny, kteří fandíte amatérskému vysílání. Podaří-li se sehnat dostatek sponzorů pro vaše oblíbené rádio, to pak bude moci legálně pokračovat ve vysílání i nadále. Jestli projekt vůbec přežije a kolik rádií zůstane, záleží jen na vás...

...Matony